Novinky  >  Odhalení velkého kulového

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Odhalení velkého kulového

Náměstí Obody Dámy a pánové, občané a občanky,     

1. května obohatila město Frýdek-Místek jedinečná událost s kulturně-společensko-osvětovým podtextem, která změnila životy všech zúčastněných, podobně jako předešlé akce pořádané stejnou intelektuální frýdecko-místeckou klikou :-)  .    
 
Happening, jehož vznik provázely silné porodní bolesti byl volným pokračováním (po)hnutí, které v roce 1999 upozornilo na opuštěný piedestal (v dobách naštěstí dávno minulých osazený bustou Julia Fučíka) nacházející se před 4. základní školou v Místku. Piedestal tehdy za všeobecného nadšení na několik hodin ožil výtvorem akademického sochaře Željko Deliče, původem z Černé Hory, zpodobňujícím Básníka života s podtitulem - depresivní.     
 
Letošní navazující a znovuobrodná iniciativa, ve svých myšlenkových počátcích pracovně nazývaná Odhalení velkého kulového jakoby charakterizovala jistou část vnitřních pocitů jejich iniciátorů. Uplynulo osm let od roku 1999 nebo taky 18 let od roku 1989 a ve Frýdku-Místku jako by se stále nic neděje (zejména kolem piedestalu).     
 
Zpočátku nevinná a prostá oslava života tedy dostala angažovaný občanský charakter a její iniciátor Milan Oboda mladší, jediný opravdu svobodný taxikář, otec mnoha dětí a největší znalec díla Roberta Zimmermana v povodí Ostravice oslovuje znovu akademického sochaře Željko Deliče s žádosti o ztvárnění Velkého kulového. Mistr je zaskočen obtížností zadání ale toto spolu se studenty Střední umělecké školy Ostrava přijímá. Do hry vstupuje PhDr. Petr Wagner s přípravou vyváženého projevu a světlo světa spatřuje upřesňující a mnohé vysvětlující název slavnostního aktu Odhalení občana. Jsou položeny základy skutečně Nezávislého občanského sdružení.     
 
V tento okamžik už víme, že iniciativa oslovila nepřeberné množství jedinců v počátcích nepřikládajících dnes již (nebojme se to nazvat pravými jmény) hnutí větší pozornost a prosákla i mezi hosty pohostinských zařízení různých cenových skupin. Happeningu se zúčastnilo několik kapel, zástupci mnoha názorových proudů a celá událost opět posunula frýdecko-místecké dějiny o notný kus kupředu. Průběh akce aktivně a angažovaně ovlivnily i Vaše zcela osvobozené občanské iniciativy, popř. alespoň postoje :-).     
 
Pro úplnost dodejme, že tradiční stranické oslavy dělníků, rolníků a pracující inteligence probíhaly v jiné části města.     
 
AŤ ŽIJE VELKÉ KULOVÉ A NIKDY JINAK!

Fotografie z happeningu

 

 
 
administrace
972 084 / 5
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB