Proběhlé výstavy  >  Světlo a zvuky země - Studenti SUŠ Ostrava

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Světlo a zvuk v tvorbě studentů fotografie SUŠ Ostrava

Frýdecko-místečtí návštěvníci výstav nemají mnoho příležitostí k seznámení s volnou tvorbou nejmladší generace studentů fotografie, protože na sporadických výstavách těchto začínajících fotografů jsou prezentovány většinou pouze výsledky povinných školních zadání. Vzácnou výjimkou je multimediální projekt, který připravila skupina studentů oboru fotografie Střední umělecké školy v Ostravě pod vedením svého učitele Jaroslava Malíka. 

Studenti této školy se v předloňském roce zapojili do rozsáhlého mezinárodního projektu „Zvuky a světla zemí“, který koordinovalo lyceum v Thannu ve Francii. Studenti pracovali ve skupinách, nebo samostatně a v rámci několika ucelených konceptů vytvořili nad rámec svých studijních programů soubory fotografií, návrhy plakátů a videosekvencí. 

Ve většině jejich prací se objevují odkazy na typické prostředí průmyslové Ostravy ať již formou grafické zkratky v plakátech Veroniky Lehnertové, nebo v půvabně nostalgických konfrontacích historických částí města s jejich současnou podobou ve fotografiích Magdaleny Cónové a Dany Skybíkové, v barevných počítačových manipulacícch Martina Dedka, nebo ve snímcích industriálních zatiší a detailů z Dolu Michal Kteřiny Chytilové, Žanety Zmudové a Hany Pokorné. 

Soubor až mysticky působících fotografií, upomínající na nenávratně zaniklý svět hlubokého podzemí Ostravy, nazvaný „Mezi nebem a podzemím“ zpracovali studenti Pavel Sonnek, Adolf Horsinka, Jan Pažický a Bohumil Zadina. Součástí výstavy je také audiovizuální počítačová prezentace fotografií a videozáznamů, kterou tvůrčím způsobem sestavila Nikol Nováková s Martinem Dedkem.   

Současná výstava je vlastně reprízou, protože celý projekt byl úspěšně prezentován již v červnu 2004 ve francouzském Thannu, kde se svými pracemi představilo šest škol z Francie, Německa, Rumunska, Itálie a Bulharska. V roce 2005 se česká část projektu představila také v ostravské galerii Fiducia.

Martin Smékal

zpět   |   nahoru   |   domů
 

 
 
administrace
972 092 / 3
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB