Novinky  >  Alena Musilová

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Vernisáž výstavy Bonboni Aleny Musilové

V prostorách Galerie Pod Svícnem v klubu Pavlač ve Frýdku proběhla 9.října 2010 vernisáž frýdecko-místecké malířky Aleny Musilové pod názvem Bonboni. Alena Musilová se prezentuje na výstavách ve Frýdku-Místku (a nejen zde) již několik let. Její nová tvorba navazuje na její předešlé úspěšné a velmi zajímavé prezentace. Úvodní slovo na vernisáži pronesl pan Jiří Růžička, který po krátkém představení autorky nastínil co znamená kvas ve výtvarném  umění a čím nás inspiruje umění při sledování  kvasu v přírodě a nakonec i v reálném životě. Obohacením jeho proslovu byl malý výlet do oblasti chemie (sic!).

Název Bonboni se mile odvozuje od jediných dvou realistických obrazů s mísami zářivě zeleno červených tvarů, které by snad i mohly bonbony býti. Zbývající část výstavy zastupují poměrně rozměrná abstraktní plátna, která jsou vždy vystavována ve dvojici, kdy tvoří téměř zrcadlové obrazy. Jedna dvojice je vystavena dokonce v rohu místnosti, což přináší velmi neobvyklý efekt. Je zde pouze na zvážení zda šlo o záměr, či nedostatek prostoru, nicméně efektu i tak bylo dosaženo.

Styl autorky je velmi obtížné jednoduše interpretovat a zařadit ji do jednoznačně definovaného uměleckého směru. V její tvorbě je cítit jak dotek Andyho Warhola – tedy pop-artu, tak i poezii postmodernizmu. Ve velmi příkré, ale zároveň i velmi kontrastní barevnosti  dává netlumeně poznat jakoby dlouho utajovanou, ale konstitutivní složku svého výtvarného ingenia i nových tvůrčích ambicí. Díla nejsou zaměřena jen na tzv. kulturní elitu. To však ještě neznamená, že její díla jsou srozumitelná většinovému divákovi, ač se o to umělkyně snaží.

Každopádně je nutno celkové vyznění výstavy pochválit a popřát autorce mnoho dalších úspěchů a tvůrčích počinů, i když nyní co by maminka to bude mít časově složitější. Možná i proto nemohlo být vystaveno více děl. Určitě  se však dostaví další inspirativní motivy, vždyť zrození člověka vychází z lásky a na její tvorbě, na jejích obrazech jsou tato zjevení znát. Přejme odvahu a zdar jejímu dalšímu výtvarnému hledačství.

Zaznamenali Jana a Lubomír Erteltovi.

zpět   |   nahoru   |   domů
 

 
 
administrace
972 049 / 1
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB